Teraz sprawa trochę trudniejsza. Odpowiadamy na pytanie, jak usunąć plamy z krwi lub kawy? Jak pozbyć się gumy do żucia, czy plam z tłuszczu? Można o to zadbać na własną rękę.

ZASADA 2 – jak najczęściej odkurzać i doraźnie odplamiaćNależy zdawać sobie sprawę z faktu, że odpowiednia i regularna dbałość o wykładzinę jest gwarantem jej trwałości i dobrego wyglądu.Jak usunąć plamy z krwi lub kawy?

Zapoznaj się z naszymi poradami.

Podstawową i najprostszą metodą dbania o wykładzinę jest jej odkurzanie.  Gdy odkurzanie wykonuje się w sposób dokładny, częsty i regularny, w dużym stopniu zapobiega się zaleganiu naniesionego brudu pomiędzy włóknami. Rekomenduje się używanie odkurzacza wyposażonego w elektroszczotkę lub turboszczotkę, pozwalającą na dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń z wykładziny. Oba rodzaje szczotek wyposażone są w obracające się wałki ze specjalnymi szczoteczkami wzmacniającymi skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Elektroszczotki są mniej rozpowszechnione i nieco droższe. Są zasilane albo własnym silnikiem, albo korzystają z podłączenia do silnika odkurzacza. To powoduje większą rotację wałków, co w efekcie przekłada się na najwyższą skuteczność. W turboszczotce wałek napędzany jest siłą zasysanego powietrza, co jest nieco mniej efektywne. Choć i tak daleko bardziej, niż przy używaniu odkurzacza ze standardową końcówką do podłóg twardych.

Nie wszystkie rodzaje zabrudzeń, zwłaszcza plam powstałych w wyniku wylania jakichś substancji lub upuszczenia różnego rodzaju ciał stałych, da się wyczyścić poprzez odkurzanie. Warto pamiętać o starej zasadzie, że czym dłużej plama zalega w wykładzinie, tym trudniej ją usunąć. Dlatego plamy powinno usuwać się możliwie najszybciej po ich powstaniu, co przeciwdziała wgryzaniu się brudu we włókna wykładziny i zapobiega trwałym przebarwieniom.

Jakie podjąć działania?

Tak więc, w przypadku wystąpienia plamy konieczna jest niezwłoczna reakcja obejmująca:

 • zebranie możliwie największej ilości rozlanej substancji lub upuszczonego ciała stałego za pomocą niekolorowej szmatki o dobrej nasiąkliwości lub ręcznika papierowego;
 • stosowanie uniwersalnych odplamiaczy, przeznaczonych do różnego rodzaju plam;

Jak usunąć plamy z krwi? Jak usunąć plamy z krwi?

 • użycie kierunkowych odplamiaczy, przeznaczonych do konkretnego rodzaju plam np. aby usunąć plamy z kawy, bądź krwi.

Jak usunąć plamy z krwi? Jak usunąć plamy z krwi?

  • stosowanie specjalistycznych odplamiaczy, przeznaczonych do uporczywych plam i zabrudzeń np. aby usunąć plamy z rdzy, bądź pozbyć się gumy do żucia.

  • sprawdzenie środka odplamiającego na niewidocznym kawałku wykładziny i upewnienie się, czy stosowany środek nie wpływa negatywnie na wygląd wykładziny (nie odbarwia, nie działa płowiejąco itp.);
  • naniesienie małej ilości środka odplamiającego na szmatkę lub ręcznik, zamiast bezpośrednio na zaplamioną wykładzinę;
  • delikatne usuwanie plamy od zewnątrz do środka, aby nie rozmazać i nie powiększać zabrudzenia;
  • usuwanie plamy poprzez przykładanie szmatki lub ręcznika do plamy, zamiast mocnego tarcia;
  • nieużywanie twardych i szorstkich szczotek i innych ostrych przedmiotów, aby nie zniszczyć struktury włókien;
  • w razie potrzeby powtórzenie powyższych czynności, gdyż niektóre plamy poddają się środkom odplamiającym powoli.

  Kategorie: Fachowe porady

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.