Na początek sprawa najprostsza. Odpowiadamy na pytanie, jak zabezpieczyć dywan przed zabrudzeniem? Można o to zadbać na własną rękę.

ZASADA 1 – bez przerwy chronić przed zanieczyszczeniamiPodstawową regułą związaną z należytym utrzymaniem wykładziny jest ciągła dbałość o to, aby… nie dopuszczać do jej zabrudzenia.Jak zabezpieczyć dywan przed zabrudzeniem?

Maty wejściowe i wycieraczki tekstylne.

Rekomendowane jest instalowanie zabezpieczeń, które ze względu na miejsce występowania można podzielić na pierwotne i wtórne. Zabezpieczenia pierwotne są instalowane przed lub w okolicach wejścia do budynku, natomiast wtórne – na poszczególnych piętrach.

Zabezpieczenia pierwotne powinny mieć formę profesjonalnych, mocno chłonnych wycieraczek lub mat gumowych przed wejściami do budynku oraz urządzeń do czyszczenia obuwia w okolicy drzwi wejściowych. Konieczne jest oczywiście regularne oczyszczanie mat wejściowych z nadmiaru piasku, błota i innych nieczystości naniesionych na obuwiu.

Poza tym rekomendowane jest instalowanie zabezpieczeń wtórnych w postaci dodatkowych wycieraczek tekstylnych lub dywaników. W odróżnieniu od zabezpieczeń pierwotnych, najczęściej dogodnymi miejscami do położenia zabezpieczeń wtórnych są okolice wyjść z wind oraz klatek schodowych na poszczególnych piętrach. Dodatkowo, oprócz walorów typowo użytkowych, wycieraczki tekstylne lub dywaniki mogą również stanowić dodatek dekoracyjny. Bogata oferta rynkowa tego typu produktów pozwala na wybór spośród wielu wzorów, kolorów, kształtów i rozmiarów. Unikalnym rozwiązaniem może być także umieszczenie logo obiektu lub dowolnego znaku graficznego charakterystycznego np. dla stylu obiektu.

Jak zabezpieczyć dywan przed zabrudzeniem?

Ponadto zaleca się instruowanie użytkowników pomieszczeń o konieczności przestrzegania reguł odnoszących się do dbałości o czystość i higienę użytkowanej wykładziny. Dla zapewnienia większej skuteczności takich instrukcji warto opracować formę pisemną przekazu w postaci wesołego rysunku, bądź zabawnego tekstu w miejsce zakazu lub nakazu napisanego wprost. To ostatnie działanie nic nie kosztuje, natomiast pozytywne skutki z nim związane mogą być nieocenione.

Impregnaty.

Innym sposobem zabezpieczania dywanu lub wykładziny dywanowej przed wnikaniem zabrudzeń jest stosowanie specjalistycznych impregnatów. Ich zadaniem jest pokrycie włókien wykładziny warstwą ochronną, która powoduje utrzymanie brudu na powierzchni zewnętrznej. Jeśli brud nie wnika wgłąb włókien to pozostają one czyste, a wykładzina jest łatwiejsza w czyszczeniu. Ważnym jest, aby impregnaty nakładać na zaraz po czyszczeniu, póki wykładzina jest czysta. nałożenie środka ochronnego na brudna wykładzinę spowoduje zakonserwowanie brudu pomiędzy włóknami.  

Kategorie: Fachowe porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.