Sposoby czyszczenia dywanów

Metody czyszczenia wykładzin muszą być dopasowane do czyszczonej powierzchni. Na przestrzeni lat pojawiały się na rynku coraz to nowe rodzaje włókien, z których producenci wytwarzają obecnie dywany i wykładziny dywanowe. Po pierwsze są wśród nich włókna naturalne, z których najpopularniejszym w produkcji dywanów jest wełna. Ale mogą to być też jedwab lub bawełna. Obok włókien naturalnych szeroko stosuje się w przemyśle włókienniczym także włókna sztuczne, przede wszystkim polipropylen i poliamid. 

W ślad za pojawiającymi się różnymi rodzajami włókien, a także odmiennymi właściwościami powstających z nich okładzin podłogowych, branża czyszczenia dywanów wprowadzała nowości. Dotyczy to zarówno środków czyszczących, jak i metod czyszczenia.

Choć można by zapewne przytoczyć wiele klasyfikacji sposobów czyszczenia, najbliższy nam podział bazuje na stopniu ingerencji w wykładzinę w procesie czyszczenia chemii i nieodłącznie z nią związanej wilgoci. Przy takim założeniu dzielimy sposoby czyszczenia dywanów na gruntowne (tzw. na wskroś) i pielęgnacyjne.

Metody gruntowne

Metody gruntowne, oparte na dużej ingerencji wilgoci w procesie czyszczenia przedstawiamy bliżej na blogu https://www.carpet-cleaner.pl/jak-wyprac-dywan/. Są one poza zainteresowaniem firmy Carpet Cleaner. 

Metody pielęgnacyjne

W odróżnieniu od metod gruntownych, metody pielęgnacyjne są głównym polem działania firmy. Metody bazujące na delikatnym przenikaniu wilgotności pomiędzy włókna są badane i zgłębiane przez inżynierów od lat. Dzięki temu Carpet Cleaner znajduje się w światowej czołówce producentów szorowarek walcowych i środków do tego typu metod czyszczenia wykładzin. 

Dbanie o dywan to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Bez niej nie da się utrzymywać dywanu lub wykładziny dywanowej w czystości i higienie. A to powoduje nagromadzenie brudu, kurzu, wszelkiego rodzaju alergenów i związanych z tym nieprzyjemnych zapachów.

Pielęgnacja dywanu – jak wspomniano wyżej – musi być wykonywana regularnie. Warto stosować metody czyszczenia, które ingerują w strukturę wykładziny w jak najmniejszym stopniu. Dlatego pielęgnacyjne metody czyszczenia wykładzin wykorzystują minimalną ilość wilgoci, którą wprowadza się podczas czyszczenia pomiędzy włókna. Potocznie nazywa się je czyszczeniem na sucho.

metody czyszczenia wykładzin, pielęgnacja dywanu, dbanie o dywan

System czyszczenia wykładzin dywanowych na sucho jest wydajny, efektywny i ekologiczny. Dlatego poleca go wielu producentów wykładzin. System obejmuje: