W wielu miejscach oferujących usługi noclegowe, a także w domach prywatnych można spotkać zanieczyszczone materace. Ze względu na stały klimat wewnątrz pomieszczeń, materac staje się idealnym schronieniem dla roztoczy, bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Roztoczom służy wysoka temperatura (powyżej 25 stopni Celsjusza) i duża wilgotność powietrza (w granicach 70-80 proc.). Odżywiają się drobinami naskórka, łupieżu, potu i kurzu. Dlatego materace zapewniają im idealne otoczenie do życia i rozmnażania się.

 

 

W ciągu swojego życia roztocza wytwarzają odchody w ilości 200 razy przekraczającej ich wagę. Te śluzowate granulki przyklejają się do włókien tekstylnych, a następnie wysychają i rozkładają się na drobny pył. Zalegające w materacach odchody roztoczy są bardzo szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie. Odchody roztoczy zawierają silnie alergizujące enzymy, które przyczyniają się do nieżytu nosa i spojówek, migrenowych bólów głowy, wysypek skórnych, a nawet astmy oskrzelowej i atopowego zapalenia skóry.

 

 

Konwencjonalne metody czyszczenia uniemożliwiają pełne usunięcie z materaca zarówno roztoczy wraz z wytwarzanymi przez nie odchodami, jak również bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Dlatego Carpet Cleaner oferuje proste, a jednocześnie unikatowe narzędzie Vibra-Tool do pielęgnacji materaców bez użycia wody i środków chemicznych.