Jesteśmy na największym poziomie trudności. Odpowiadamy na pytanie, jak wyprać dywan? Zdając sobie sprawę z trudności zadania, od razu radzimy zlecić to firmie specjalistycznej.

ZASADA 4 – raz na jakiś czas prać dogłębnie.Dopełnieniem całościowego programu utrzymania czystości wykładziny dywanowej jest czyszczenie dogłębne stosowane w przypadku, gdy na wykładzinie występują silne zabrudzenia.Jak wyprać dywan?

Zapoznaj się z naszymi poradami.

W odróżnieniu od pielęgnacyjnych metod czyszczenia dywanów i wykładzin dywanowych, czyszczenie dogłębne jest określane jako mocniej inwazyjne dla wykładziny. Jest tak, ponieważ powoduje relatywnie silne przemoczenie. W konsekwencji ma to znaczący wpływ na dłuższy okres schnięcia. Jednak z drugiej strony czyszczenie dogłębne zapewnia bardzo dużą skuteczność. Dlatego jest ważnym elementem kompleksowego programu czyszczenia dywanów i wykładzin dywanowych.

Zalecane jest stosowanie jednej z metod dogłębnego prania wykładzin po przeprowadzeniu kilku do kilkunastu czyszczeń pielęgnacyjnych. W rezultacie takiego działania wykładzina będzie przez dłuższy okres czasu czysta. Poza tym będzie bardziej higieniczna. Ponadto zostanie pozbawiona brudu z najniższych partii włókien.

Wyróżnia się dwie metody czyszczenia dogłębnego: pranie ekstrakcyjne i szamponowanie.

1. Pranie ekstrakcyjne

Pranie ekstrakcyjne polega na natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessaniu go wraz z brudem. Do czyszczenia służy szorowarka walcowa, jak również maszyna ekstrakcyjna.

Etapy:

1.1. Przed praniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

1.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

1.3. Spryskać wykładzinę presprayem w celu rozpuszczenia brudu. Najczęściej stosuje się preparaty o ogólnym spektrum działania. W przypadku występowania na wykładzinie dużej ilości trudnych plam określonego pochodzenia (np. z węgla lub sadzy) zasadnym jest użycie produktu o kierunkowym działaniu. Przez to wzrasta szansa usunięcia uporczywych plam.

  Jak wyprać dywan? Jak wyprać dywan? 

1.4. Pozostawić środek w wykładzinie przez kilka minut.

1.5. Wetrzeć prespray w wykładzinę szorowarką walcową Carpet Cleaner.

Jak wyprać dywan? Jak wyprać dywan?

1.6. Następnie wypłukać specjalnym preparatem ekstrakcyjnym, używając maszyny ekstrakcyjnej.

Jak wyprać dywan?

1.7. Na końcu zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

1.8. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

Szamponowanie

Podobnie, jak metoda ekstrakcyjna, czyszczenie wykładzin metodą szamponowania składa się z dwóch etapów. Zalicza się do nich rozpuszczenie brudu, a także jego wypłukanie. Środkiem czyszczącym jest szampon krystalizujący. Preparat charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, co w połączeniu z mechanicznym działaniem szczotki w maszynie jednotarczowej umożliwia dużą skuteczność czyszczenia. Dotyczy to nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni.

Etapy:

2.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

2.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

2.3. Wetrzeć szampon krystalizujący w wykładzinę za pomocą maszyny rotacyjnej, spryskiwacza i padów do bonnetowania lub maszyny do czyszczenia suchą pianą.

Jak wyprać dywan?

2.4. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

2.5. Dla uzyskania najlepszych wyników odkurzyć lub wypłukać preparatem ekstrakcyjnym.

Jak wyprać dywan?

2.6. Na końcu pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

Kategorie: Fachowe porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.