Na tym etapie poziom trudności trochę wzrasta. Odpowiadamy na pytanie, jak wyczyścić dywan? Można tym się zająć na własną rękę lub zlecić firmie specjalistycznej.

ZASADA 3 – okresowo czyścić pielęgnacyjnieOdkurzanie i odplamianie jest konieczne, jednak niewystarczające w całościowym programie utrzymania czystości dywanu lub wykładziny dywanowej.Jak wyczyścić dywan?

Zapoznaj się z naszymi poradami.

Nawet regularne pozbywanie się powierzchniowych zanieczyszczeń, jak również bieżące usuwanie plam nie uchroni przed koniecznością okresowego wykonania czyszczenia pielęgnacyjnego. Taki rodzaj czyszczenia jest nieodzownym uzupełnieniem opisanych wcześniej działań. Stosowany jest w sytuacji, gdy na wykładzinie występują lżejsze lub średnie zabrudzenia, obejmujące swym zasięgiem większe części wykładziny. Czyszczenie pielęgnacyjne jest bezpieczne i mało inwazyjne dla wykładziny, ponieważ charakteryzuje się ograniczonym działaniem wilgoci. Dodatkowo cechuje się stosunkowo niskim kosztem wykonania. Poza tym krótki czas schnięcia oraz pożądany efekt wizualny powodują rosnące znaczenie czyszczenia pielęgnacyjnego w całościowym programie utrzymania czystości w obiekcie.

Wyróżnia się cztery metody czyszczenia pielęgnacyjnego.

1. Czyszczenie proszkowe suchymi wiórkami

Proszkowa metoda czyszczenia wykładzin dywanowych suchymi wiórkami polega na wszczotkowaniu specjalnego proszku absorbującego brud (tzw. suchych wiórków) pomiędzy włókna wykładziny. W odróżnieniu od innych metod pozostawia wykładzinę całkowicie suchą. Dlatego jest absolutnie unikalna. 

Jak wyczyścić dywan? Jak wyczyścić dywan?

Skuteczność wszczotkowania uzyskiwana jest dzięki specjalnej szorowarce walcowej Carpet Cleaner, wyposażonej w dwie przeciwbieżne szczotki. Na mniejszych powierzchniach można także użyć szczotki ręcznej.

Jak wyczyścić dywan? Jak wyczyścić dywan?

Zanieczyszczone suche wiórki wraz z rozpuszczonym i zaabsorbowanym brudem należy usunąć z wykładziny przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym Renovator. Można także skorzystać z odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

Regularne stosowanie metody podnosi włókna wykładziny. Poza tym wydłuża jej żywotność i pozwala przez długi czas zachować pierwotny wygląd. Przy użyciu proszkowej metody suchymi wiórkami możliwe jest korzystanie z wykładziny od razu po zakończeniu czyszczenia, ponieważ wykładzina jest w 100% sucha. Metoda ta szczególnie jest polecana do wykładzin welurowych w hotelach. Gwarantuje bowiem nieocenione efekty wizualne i możliwość natychmiastowego wpuszczania gości hotelowych na wykładzinę. Metodę rekomenduje się także do wykładzin pętelkowych w płytkach, ze względu na brak wilgoci podczas stosowania. W związku z tym nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia efektu wypaczania i podnoszenia rogów płytek.

Etapy:

1.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

1.2. Całość wykładziny, w szczególności bardziej zanieczyszczone powierzchnie i plamy spryskać aktywatorem, w celu rozpuszczenia brudu i zmiany jego luźnej formy na mikrokryształki.

1.3. Rozrzucić równomiernie suche wiórki na wykładzinie w ilości mniej więcej garści na 1 m² (tj. 1 kg na 15 m²).

1.4. Rozrzucone wiórki wszczotkować w wykładzinę przy użyciu maszyny czyszczącej. Proszek działa w momencie jego wcierania w wykładzinę, więc należy zrobić to szczególnie dokładnie. Efekt czyszczenia w dużej mierze zależy od dokładności i intensywności wcierania.

1.5. Zanieczyszczone wiórki wraz z rozpuszczonym i zaabsorbowanym brudem usunąć z wykładziny przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

1.6. Po czyszczeniu – w razie potrzeby – punktowo usunąć pozostałe plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

2. Kapsułkowanie

Metoda proszkowa to nie jedyny sposób, jak wyczyścić dywan. Godną uwagi metodą jest także kapsułkowanie. Przede wszystkim cechuje się niskim kosztem i względną łatwością wykonania. Polega na naniesieniu na wykładzinę specjalnego aktywatora, który należy dokładnie wszczotkować pomiędzy jej włókna. Środek jest bardzo przyjazny w użytkowaniu, ponieważ nie pozostawia osadu i łatwo odparowuje.

jak wyczyścić dywan? Jak wyczyścić dywan?

Skuteczność metody wspomaga wykorzystanie maszyny czyszczącej, która dokładnie wciera roztwór pomiędzy włókna wykładziny. Podczas wysychania następuje związanie brudu i zamknięcie go w mikrokryształkach (kapsułkach), powstałych z krystalizacji cząsteczek chemii. Na koniec, po wyschnięciu wykładziny należy ją odkurzyć, aby usunąć zabrudzone mikrokryształki. W ten sposób wykładzina pozostaje czysta i pozbawiona zbędnych resztek chemicznych.

Etapy:

2.1. Przed czyszczeniem odkurzyć wykładzinę przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

2.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

2.3. Spryskać wykładzinę roztworem środka chemicznego do kapsułkowania w ilości mniej więcej 1 litra na 10-20 m².

2.4. Pozostawić środek chemiczny w wykładzinie przez 5 minut.

2.5. Przy użyciu maszyny czyszczącej wcierać środek w wykładzinę do momentu uzyskania satysfakcjonującego stopnia rozpuszczenia brudu.

2.6. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

2.7. Dokładnie odkurzyć wykładzinę, w celu usunięcia zabrudzonych kapsułek.

3. Czyszczenie suchą pianą

Metoda czyszczenia wykładzin dywanowych suchą pianą polega na nakładaniu na wykładzinę piany z urządzenia wyposażonego w generator piany. Do czyszczenia wykorzystuje się przy tym czynnik czyszczący zawarty w pianie. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie wtedy, gdy istnieje potrzeba szybkiego czyszczenia przy braku możliwości wyłączania czyszczonych pomieszczeń na dłuższy czas. Zawarte w pianie związki powierzchniowo czynne powlekają cząsteczki brudu, po czym odrywają je od włókien wykładziny. W ten sposób ją czyszczą. Dodatkowo odświeżają.  

Etapy:

3.1. Wlać roztwór szamponu krystalizującego do zbiornika generatora piany w maszynie do czyszczenia suchą pianą.

3.2. Wyczyścić wykładzinę, kontrolując ilość nakładanej piany.

3.3. Po czyszczeniu – w razie potrzeby – punktowo usunąć pozostałe plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

3.4. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

3.5. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

3.6. Dokładnie odkurzyć wykładzinę w celu usunięcia skrystalizowanego szamponu zawierającego brud.

4. Bonnetowanie

Także interesującą metodą czyszczenia wykładzin dywanowych jest bonnetowanie. Podobnie, jak poprzednie sposoby polega na wcieraniu w wykładzinę środka czyszczącego. Jednak wykorzystuje inny sposób. Roztwór wciera się za pomocą maszyny jednotarczowej z bonnetem, czyli specjalną nakładką na szczotkę, która zbiera nagromadzony brud. Dzięki tarciu bonnetu o wykładzinę podczas pracy maszyny następuje rozpuszczanie brudu, który następnie przechodzi z wykładziny na silnie chłonący bonnet. Ze względu na niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia należy stosować tę metodę wyłącznie na wybranych wykładzinach, głównie pętelkowych i igłowanych, charakteryzujących się niskim włóknem. Metoda nie nadaje się do wykładzin tkanych i tuftowanych ciętych. Nie jest też polecana do płytek dywanowych, ze względu na ryzyko strzępienia brzegów. Ze względu na dużą skuteczność, a także niedługi czas schnięcia jest to dość popularna metoda.

Etapy:

4.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

4.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

4.3. Spryskać wykładzinę środkiem chemicznym do bonnetowania w ilości około 1 litra na 10-20 m².

4.4. Pozostawić środek chemiczny w wykładzinie przez 5 minut uważając, aby nie doprowadzić do wyschnięcia wykładziny.

4.5. Czyścić maszyną jednotarczową z bonnetem.

4.6. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

4.7. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

Powyżej zostały opisane sposoby, jak wyczyścić dywan metodami pielęgnacyjnymi. Z uwagi na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu zaleca się ich zlecanie firmom czyszczącym.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem dotyczącym prania dogłębnego. 

Kategorie: Fachowe porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.