ZASADA 3 – okresowo czyścić pielęgnacyjnie

Odkurzanie i odplamianie jest konieczne, jednak niewystarczające w całościowym programie utrzymania czystości wykładziny dywanowej. Nawet regularne pozbywanie się, dzięki odkurzaniu, powierzchniowych zanieczyszczeń, jak również bieżące usuwanie plam nie uchroni przed koniecznością okresowego wykonania czyszczenia pielęgnacyjnego. Taki rodzaj czyszczenia jest nieodzownym uzupełnieniem opisanych wcześniej działań. Stosowany jest w sytuacji, gdy na wykładzinie występują lżejsze lub średnie zabrudzenia, obejmujące swym zasięgiem większe części wykładziny. Czyszczenie pielęgnacyjne jest bezpieczne i mało inwazyjne dla wykładziny, ponieważ charakteryzuje się ograniczonym działaniem wilgoci. Dodatkowo stosunkowo niski koszt wykonania, krótki czas schnięcia oraz pożądany efekt wizualny powodują rosnące znaczenie czyszczenia pielęgnacyjnego w całościowym programie utrzymania czystości w obiekcie. Wyróżnia się cztery metody czyszczenia pielęgnacyjnego:

1.Czyszczenie proszkowe suchymi wiórkami

Proszkowa metoda czyszczenia wykładzin dywanowych suchymi wiórkami polega na wszczotkowaniu specjalnego proszku absorbującego brud (tzw. suchych wiórków) pomiędzy włókna wykładziny. Skuteczność wszczotkowania uzyskiwana jest dzięki specjalnej maszynie Carpet Cleaner wyposażonej w dwie szczotki walcowe wirujące w przeciwnych kierunkach. Zanieczyszczone suche wiórki wraz z rozpuszczonym i zaabsorbowanym brudem należy usunąć z wykładziny przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym Renovator lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką. Regularne stosowanie metody podnosi włókna wykładziny, wydłuża jej żywotność i pozwala przez długi czas zachować pierwotny wygląd. Poza tym, przy użyciu proszkowej metody suchymi wiórkami możliwe jest korzystanie z wykładziny od razu po zakończeniu czyszczenia, ponieważ wykładzina jest w 100 proc. sucha. Metoda ta szczególnie jest polecana do wykładzin welurowych w hotelach, gwarantuje nieocenione efekty wizualne i możliwość natychmiastowego wpuszczania gości hotelowych na wykładzinę. Rekomendowana także do wykładzin pętelkowych w płytkach, ze względu na brak wilgoci podczas stosowania, a co za tym idzie – niewystępowanie efektu wypaczania i podnoszenia rogów płytek.

Etapy:

1.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

1.2. Całość wykładziny, w szczególności bardziej zanieczyszczone powierzchnie i plamy spryskać aktywatorem, w celu rozpuszczenia brudu i zmiany jego luźnej formy na mikrokryształki.

1.3. Rozrzucić równomiernie suche wiórki na wykładzinie w ilości mniej więcej garści na 1 m2 (tj. 1 kg na 15 m2).

1.4. Rozrzucone suche wiórki wszczotkować w wykładzinę przy użyciu maszyny czyszczącej. Proszek działa w momencie jego wcierania w wykładzinę, więc należy zrobić to szczególnie dokładnie. Efekt czyszczenia w dużej mierze zależy od dokładności i intensywności wcierania.

1.5. Zanieczyszczone suche wiórki wraz z rozpuszczonym i zaabsorbowanym brudem usunąć z wykładziny przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

1.6. Po czyszczeniu – w razie potrzeby – punktowo usunąć pozostałe plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

  1. Kapsułkowanie

Kapsułkowanie to najnowsza metoda pielęgnacyjnego czyszczenia wykładzin. Polega na naniesieniu na wykładzinę i dokładnym wszczotkowaniu pomiędzy jej włókna specjalnego środka chemicznego, który nie pozostawia osadu i łatwo odparowuje. Skuteczność metody wspomaga wykorzystanie maszyny czyszczącej, która dokładnie wciera roztwór pomiędzy włókna wykładziny. Podczas wysychania następuje związanie brudu i zamknięcie go w mikrokryształkach (kapsułkach), powstałych z krystalizacji cząsteczek chemii. Po wyschnięciu wykładziny należy ją odkurzyć, aby usunąć zabrudzone mikrokryształki.

Etapy:

2.1. Przed czyszczeniem odkurzyć wykładzinę przy użyciu maszyny z zestawem czyszczącym lub przy wykorzystaniu odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką.

2.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

2.3. Spryskać wykładzinę środkiem chemicznym do kapsułkowania w ilości mniej więcej 1 litra na 10-20 m2.

2.4. Pozostawić środek chemiczny w wykładzinie przez 5 minut.

2.5. Przy użyciu maszyny czyszczącej wcierać środek w wykładzinę do momentu uzyskania satysfakcjonującego stopnia rozpuszczenia brudu.

2.6. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

2.7. Dokładnie odkurzyć wykładzinę, w celu usunięcia zabrudzonych kapsułek.

3..Czyszczenie suchą pianą

Metoda czyszczenia wykładzin dywanowych suchą pianą polega na nakładaniu na wykładzinę piany z urządzenia wyposażonego w generator piany i wykorzystaniu czynnika czyszczącego w niej zawartego.

Etapy:

3.1.Wlać roztwór szamponu krystalizującego do zbiornika generatora piany w maszynie do czyszczenia suchą pianą.

3.2. Wyczyścić wykładzinę, kontrolując ilość nakładanej piany.

3.3. Po czyszczeniu – w razie potrzeby – punktowo usunąć pozostałe plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

3.4. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

3.5. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

3.6. Dokładnie odkurzyć wykładzinę, w celu usunięcia skrystalizowanego szamponu zawierającego brud.

  1. Bonnetowanie

Metoda czyszczenia wykładzin dywanowych przez bonnetowanie polega na wykorzystaniu czynnika czyszczącego, wcieranego w wykładzinę za pomocą maszyny jednotarczowej z bonnetem. Dzięki tarciu bonnetu o wykładzinę podczas pracy maszyny następuje rozpuszczanie brudu, który następnie przechodzi z wykładziny na silnie chłonący bonnet. Ze względu na niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia należy stosować tę metodę wyłącznie na wybranych wykładzinach, głównie pętelkowych i igłowanych, charakteryzujących się niskim włóknem. Metoda nie nadaje się do wykładzin tkanych i tuftowanych ciętych. Nie jest też polecana do płytek ze względu na ryzyko strzępienia brzegów. Zaletą metody czyszczenia przez bonnetowanie jest duża skuteczność I niedługi czas schnięcia.

Etapy:

4.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

4.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

4.3. Spryskać wykładzinę środkiem chemicznym do bonnetowania w ilości około 1 litra na 10-20 m2.

4.4. Pozostawić środek chemiczny w wykładzinie przez 5 minut, uważając, aby nie doprowadzić do wyschnięcia wykładziny. 4.5. Czyścić maszyną jednotarczową z bonnetem.

4.6. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

4.7. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.