Dopełnieniem całościowego programu utrzymania czystości wykładziny dywanowej jest czyszczenie dogłębne, stosowane w przypadku, gdy na wykładzinie występują silne zabrudzenia. Czyszczenie dogłębne jest mocno inwazyjne dla wykładziny, gdyż charakteryzuje się silnym przemoczeniem, co wpływa z kolei na długi okres schnięcia. Z drugiej strony zapewnia dużą skuteczność i pozwala na usunięcie zabrudzeń nawet z najniższych partii włókien. Wyróżnia się dwie metody czyszczenia dogłębnego: ekstrakcję i szamponowanie.

  1. Czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne polega na natrysku detergentu na czyszczoną powierzchnię, a następnie odessaniu go wraz z brudem. Do czyszczenia służy maszyna ekstrakcyjna.

Etapy:

1.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

1.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

1.3. Spryskać wykładzinę presprayem.

1.4. Pozostawić środek w wykładzinie przez kilka minut.

1.5. Wetrzeć prespray w wykładzinę.

1.6. Płukać ekstrakcyjnie.

1.7. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

1.8. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

  1. Szamponowanie

Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą szamponowania składa się z dwóch głównych etapów – rozpuszczenia i usunięcia brudu. Szampon krystalizujący charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, co w połączeniu z działaniem mechanicznym szczotki w maszynie jednotarczowej umożliwia skuteczne czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni. Mimo wysokiej skuteczności czyszczenia metoda nie może być stosowana do wszystkich rodzajów wykładzin – ze względu na silne przemoczenie wykładziny, szamponowanie nie jest wskazane na płytkach dywanowych, jak również na wykładzinach tuftowanych, gdzie występuje zagrożenie rozwarstwienia wykładziny. Nie poleca się także stosowania metody na wykładzinach tkanych typu axminster.

Etapy:

2.1. Przed czyszczeniem zaleca się odkurzyć wykładzinę.

2.2. Punktowo usunąć plamy używając odpowiedniego środka odplamiającego.

2.3. Czyścić wykładzinę maszyną dyskową do momentu rozpuszczenia brudu.

2.4. Zaczesać włókna wykładziny w jednym kierunku.

2.5. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia.

2.6. Dokładnie odkurzyć wykładzinę, w celu usunięcia skrystalizowanego szamponu zawierającego brud.