W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie, jak samodzielnie wyczyścić dywan w domu.

W bardzo wielu przypadkach podłogi w naszych domach i mieszkaniach są przykryte dywanami. To powszechny sposób zarówno na wizualne upiększenie pomieszczeń, jak również na nadanie im indywidualnego charakteru. W aspekcie praktycznym dywany w pomieszczeniach mieszkalnych zapewniają komfort chodzenia na boso, ponieważ przykrywają twardą i często zimną podłogę.

Aby dywan zawsze był ładny konieczne jest dbanie o jego wygląd. Najprostszym sposobem pielęgnacji dywanu jest jego odkurzanie. Choć to czynność absolutnie konieczna, niestety nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Po pierwsze dlatego, że często nie wykonuje się go regularnie, co powoduje nagromadzenie zabrudzeń i ich przenikanie w dolne partie dywanu. Po drugie dlatego, że nagminnie stosuje się nieodpowiednie odkurzacze. Może to wynikać ze zbyt małej siły ssania urządzenia lub używania szczotki przeznaczonej do podłóg twardych, ale nie do dywanów. Poza tym samo odkurzanie nie wystarczy.

Jak samodzielnie wyczyścić dywan w domu?

Domowe sposoby czyszczenia dywanów

W każdym domu ktoś słyszał, jak ktoś inny radził sobie z usuwaniem plam z dywanów.

Oto na przykład babcia Genowefa rozrabiała sodę oczyszczoną z octem, po czym nanosiła roztwór na plamę. Potem wcierała go w dywan, który po wysuszeniu wydawał się czystszy.

Z kolei ciocia Barbara zasypywała tłustą plamę talkiem, żeby na następny dzień odkurzyć dywan. W ten sposób pozbywała się zanieczyszczenia.

Stryjek Waldek używał natomiast soli kuchennej, gdy zdarzyło mu się wylać herbatę lub kawę na dywan. Po prostu zasypywał zabrudzenie, odczekiwał kilkanaście minut aż sól wchłonie brud i na końcu robił odkurzanie. 

Sąsiadka Bożena ma trójkę dzieci i nie obce jej są plamy z coli na dywanie. Przede wszystkim w takiej sytuacji najpierw usuwa nadmiar napoju za pomocą ręcznika papierowego, albo chłonnej ściereczki. Potem traktuje plamę roztworem octu z wodą i osusza.

Nie stwierdzamy jednoznacznie, że te czy podobne sposoby czyszczenia dywanów są nieskuteczne. Sugerujemy jednak, żeby starać się unikać metod niesprawdzonych. Po pierwsze dlatego, że zasłyszane metody po prostu nie zawsze są skuteczne. Zwłaszcza wtedy, gdy próbuje się usunąć stare plamy, które wielokrotnie zostały już wdeptane lub wtarte w dywan. Po drugie dlatego, że mogą pojawić się wizualne nierówności w czystości dywanu w miejscach czyszczonych w porównaniu z tymi nie poddanymi czyszczeniu. Co gorsza, stosowanie niepewnych metod może doprowadzić do efektu szybszego brudzenia się dywanu. W szczególności w miejscach, które zostały wyczyszczone zbyt agresywnymi środkami usuwającymi warstwy ochronne zabezpieczające dywan przed wnikaniem brudu. Najgorszym z możliwych kłopotem może być zniszczenie włókien, które ktoś za wszelką cenę chciał doczyścić i stosował dla przykładu zbyt ostre narzędzia do wyskrobania zaschniętych resztek jedzenia. 

Korzystanie z firm czyszczących

Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia warto przemyśleć zlecenie usługi czyszczenia dywanu specjalistycznej firmie. Specjalnie przeszkoleni i doświadczeni pracownicy wykonają czyszczenie szybko i sprawnie, dzięki czemu dywan pozostanie czysty na całej powierzchni. Gwarancją dobrze wykonanej usługi jest specjalistyczny sprzęt dedykowany do czyszczenia dywanów, a także profesjonalne środki czyszczące. Aby mieć pewność, że usługa zostanie wykonana w optymalny sposób warto przed złożeniem zlecenia zapoznać się z opiniami o firmach czyszczących. Warto tu zwrócić uwagę na doświadczenia innych nie tylko związane z efektem końcowym, ale również ze schludnością i dokładnością podczas prac.

Choć zwrócenie się do firmy sprzątającej jest dobrym pomysłem na rozwiązanie problemu z brudnym dywanem, niestety nie zawsze jest taka możliwość. Ograniczenia w tym względzie mogą dotyczyć kosztu związanego z czyszczeniem lub możliwości ustalenia dogodnego terminu. Na przykład w okresie przedświątecznym, kiedy występuje wzmożone zainteresowanie gospodarstw domowych usługami czyszczenia, zazwyczaj firmy są bardziej obłożone zamówieniami i nie zawsze są w stanie wykonać usługę w żądanym terminie.

Dlaczego zatem nie mieć wiedzy, jak samodzielnie wyczyścić dywan w domu?

Samemu, lecz profesjonalnie

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wykonania usługi czyszczenia dywanu przez specjalistyczną firmę lub czyszczenie wykonuje się regularnie w małych odstępach czasu rekomendujemy wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Z jednej strony nie mówimy tu o dużych, specjalistycznych maszynach do czyszczenia dywanów, które są drogie i przeznaczone przede wszystkim na duże powierzchnie. Z drugiej jednak strony nie polecamy używania małych szczoteczek, czy gąbek, które mogą być wystarczające na pojedyncze plamy, ale na pewno są zbyt małe na całe dywany. Mamy na myśli rozwiązanie pośrednie, przeznaczone do niewielkich powierzchni. Dokładnie takich, jak dywany lub wykładziny dywanowe w małych pomieszczeniach. Nasza propozycja pozwala wyczyścić wykładzinę własnymi siłami, unikając przy tym uciążliwej pracy na kolanach i w niewygodnej, zgiętej pozycji. W dodatku przy użyciu specjalistycznych środków, z których korzystają też obiekty użyteczności publicznej, m.in. hotele, czy biura. 

Nasze rozwiązanie to szczotka ręczna Magic Roller, nazywana także szorowarką ręczną. Dzięki niej możliwe jest wyczyszczenie dywanu lub wykładziny dywanowej jedną z dwóch suchych metod polecanych przez wielu producentów wykładzin: metodą proszkową lub metodą kapsułkowania. Obie metody są idealne do stosowania w warunkach domowych, ponieważ wiążą się z bardzo małym poziomem wilgoci. Bez wątpienia sprawdzą się m.in. w pokoju dziecinnym, salonie, przedpokoju oraz innych pomieszczeniach w domach i mieszkaniach.

Zestaw do metody proszkowej

Stosowanie metody proszkowej zalecamy przy bardziej zabrudzonych dywanach. Gwarantuje ona dwustopniowy proces rozpuszczania i absorpcji brudu zapewniając bardzo zadowalające efekty czyszczenia. W pierwszym etapie działa prespray, którego zadaniem jest rozpuszczenie zanieczyszczeń i zamknięcie ich w mikroskopijnych kryształkach (kapsułkach). Drugi etap to absorpcja powstałych wcześniej kapsułek wraz z zaabsorbowanym brudem przez proszek czyszczący (suche wiórki). Skuteczność wszczotkowania obu preparatów zapewnia Carpet Cleaner Magic Roller.

W rekomendowanym zestawie znajdują się:

  • szczotka ręczna Magic Roller;
  • prespray Crystal Cleaner Green CC500A, butelka 1 l;
  • ekologiczny proszek Carpet Cleaner C1210 ECO, saszetka 1 kg.
domowe sposoby czyszczenia dywanów, Carpet Cleaner Magic Roller

Zestaw do metody kapsułkowania

Stosowanie metody kapsułkowania zalecamy jako pielęgnacyjny sposób czyszczenia przy mniej zabrudzonych dywanach. Metoda jest skuteczna dzięki procesowi efektywnego rozpuszczania brudu. Ma to miejsce podczas wcierania delikatnego presprayu, którego zadaniem jest rozpuszczenie brudu i zamknięcie go w mikroskopijnych kryształkach (kapsułkach). Skuteczność wszczotkowania preparatu zapewnia Magic Roller.

W rekomendowanym zestawie znajdują się:

  • szczotka ręczna Magic Roller;
  • prespray Crystal Cleaner GO, 2 x butelka 480 ml;
  • atomizer ułatwiający aplikację presprayu.

Jedno jest pewne. Jak trzeba samodzielnie wyczyścić dywan w domu, to tylko korzystając ze szczotki i środków firmy Carpet Cleaner !!!  

Kategorie: Środki czyszczące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.